Bandırma Emekçi Kadınlar İçin Yürüdü

 Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği tanımla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ya da bir diğer adıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü Bandırma'da yoğun katılımlı olarak coşkulu bir şekilde kutlandı.

  Bandırma'da her yıl geleneksel olarak kutlanan etkinlikler bugün İdo Meydanında toplanmayla başlayarak  Cumhuriyet Meydanına yürüyüş ve konuşmalarla  sona erdi . Bandırma Emekçi Kadın Platformu nun organize ettiği  ve Bandırma'da her kesimden kadınların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe siyasi parti üyeleri ve sivil toplum örgütleri derneklerde eşlik ederken erkeklerin de yoğun katılımla destek vermesi  dikkatlerden kaçmadı. 

Toplanma ardından "Cinsiyetçi eğitim istemiyoruz""Barış Yaşam Özgürlük"“Kadına yönelik şiddete hayır”"Bu daha başlangıç mücadeleye devam " sloganları eşliğinde  Cumhuriyet bulvarı üzerinden meydana ulaşan katılımcılara yönelik olarak  CHP meclis üyesi Fatma Sibel Salı 8 Mart kadınlar günüyle ilgili konuşma yaparken, 8 Mart  Basın açıklaması Bandırma Emekçi Kadın  Platformu sözcüsü İpek Çetinkuş tarafından okundu.  İpek Çetinkuş  konuşmasında  “8 Mart kapitalizmin sömürüsünü,karanlığını kabul etmeyen,onun baskı ve zulmüne,şiddetine karşı duran, mücadele eden tüm dünya kadınlarının günüdür.Egemen sınıfın baskısına karşı 150 yılı aşkın bir süredir boyun eğmeyen emekçi kadınların direniş günüdür. Biz kadınlar özellikle kadın emekçiler için sömürü ve şiddetin normalleştirilmeye çalıştıran bu düzene karşı direnmekten vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz.Bizler ekmeğimize el koyanlarla,geleceğimizi karartanlarla,insansa yaşama hakkımızı yok sayanlarla,aynı gemide değiliz olmayacağız. Yaşasın 8 Mart.Yaşasın kadın dayanışması” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun,Bandırma Önceki dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza da yürüyüşe eşlik ederek destek verenler arasında yer alırken Bandırma sivil toplum örgütleri  ADD, ÇYDD, Gümçed, Kadın Dayanışma Derneği, Tük-Der, Kadınlar Derneği, CHP, İyi Parti,Sol Parti ,Emep,Hdp, Bizim Çocuklarımız  Derneği , Erdek Çevre Platformu, Samder, Erdek Ka-Der, Erdek Körfezi Çevre Platformu, Eğitim Sen, SES, Petrol İş, Genel İş, Gıda İş, Emekli Sen, üyelerinin katılımcılar arasında yer aldığı gözlendi..

Dünya Kadınlar Günü'nün kökleri, işçi hakları hareketlerine dayanıyor ve 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından da Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ediliyor.

Dünya Bankasının verilerine göre dünyada sadece 6 ülkenin  kadınlara eşit ekonomik haklar verdiği ve Türkiye'nın emekçiş kadın hakları  sıralamasında 85. sırada olmasıyla son yıllarda düşüş gözlenirken kadınların 8 Mart günü kendilerini ifade ettiği  eylemlerin kökeni  8 Mart'ın 1908 yılında, New York'ta 15 bin çalışan kadının daha kısa mesai süreleri, daha yüksek maaş ve seçme hakkı talep etmesiyle atıldı.  Grev ve direniş sürecinde onlarca kadının işyerine kapatılarak yakılmasıyla dramatik bir şekilde sonuçlanan eylemler sonrasında  bir yıl sonra Amerika Sosyalist Partisi 8 Mart'ı Ulusal Kadınlar Günü ilan etmişti. Bu özel günü uluslararası hale getirme fikrini ortaya atan ilk kişi ise ünlü kadın aktivist Clara Zetkin olmuştur. 

BANDIRMA/08/2020/ÖMÜR ŞEN