Bandırma 'da Haşere Mücadelesini Büyükşehir Yapacak mı ?

HAŞERE İLE MÜCADELEYİ BALIKESİR B.B. YAPACAK MI?

Bandırma'da geçtiğimiz yıllarda yaz aylarında yoğun olarak hissedilen  haşere mücadelesinde son yıllarda büyük başarı sağlanmış olması dolayısıyla vatandaşlardan  olumlu tepkiler almasına rağmen bu yıldan itibaren mücadelenin Balıkesir Büyükşehirce yapılacak olmasından endişe duyuluyor.

Koordinasyon eksikliği ,siyasi ve diğer nedenlerden dolayı aksayan hizmetlere bir yenisinin ekleneceğinden endişe duyuluyor.

Bandırma Belediyesi görev ve yetki alanı içinde olan haşere ile mücadele 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi görev ve hizmet alanı içine dahil edildi.

Bugüne kadar Bandırma Belediyesi Sağlık işleri Müdürlüğü tarafından yürütülen haşere ile mücadele çalışmalarının Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olması bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. Bandırma belediyesi ekipleri Haşerelerin üreme yerlerini bilmesi ve zamanında müdahale etmesi ile birlikte yaz aylarında sivrisinek ve karasinek sıkıntısı yaşanmamaktaydı. İlaçlamanın Balıkesir Büyükşehir Belediyesine geçmesi nedeniyle kış aylarındaki ilaçlamalar aksamıştır. Geç kalınmış ilaçlama programı nedeniyle yaz aylarında sıkıntılar yaşanacağı öngörülmektedir.

Şuan larva durumunda olan karasinek ve sivrisineklerin bulunduğu sulak alanlar ve kanalizasyon içleri ilaçlama yapılmadığı için yaz döneminde büyük sıkıntıların yaşanacağı tahmin ediliyor.