Bandırma Çöplüğü Yanıyor

         Bandırma çöplüğü  yeniden yanmaya başladı.Çöplükte ki söndürme çalışmaları rüzgar nedeniyle güçlükle yürütülüyorken patlama olasılığı dedikoduları  çevre sakinlerini tedirgin ediyor..Bandırma Belediyesini arayan vatandaşlar sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesine yönlendiriliyor. Ancak sorunun giderek tehlikeli bir hal almasına  acil çözüm üretilmesi gerekiyor.
   Bandırma'da geçen yıl beş kez yangın çıkan ve daha sonra söndürülen Ayyıldız Mahallesi yakınlarındaki çöplük alanı bu yıl ikinci kez yeniden yanmaya başladı. 
   Metan gazının sıkışması sonucu çıkan yangın sonrası dumanlar rüzgarın da etkisiyle geniş alana yayıldı. Balıkesir Büyükşehir ve Bandırma İtfaiye Müdürlüğü'ne ait araçlarla yangının söndürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. 
  Saat 12.00 sıralarında başlayan ve rüzgarın da etkisiyle giderek büyüyen yangına itfaiyenin suyla müdahalesinin yetersiz kalması nedeniyle toprakla da müdahale edildiğini belirten Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmal Ay, yangının metan gazı sıkışması sonunda meydana geldiğini söyledi.
   Şehir çöplüğünün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yetkisi altında olduğunu hatırlatan İsmail Ay, ''Şehir çöplüğüyle ilgili 1 ay önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne kapsamlı bir rapor sunulduğunu ve henüz bir yanıt gelmediğini belirtti.Ayrıca şehir çöplüğünde vahşi depolama yöntemiyle katı atıklar toplanıyor. Bir an önce katı atık depolama tesisinin hizmete sokulması gerekiyor. Yaz aylarında sıcaklığında artmasından dolayı her yıl şehir çöplüğünde yangın sonrasında oluşan dumanlar bölgede bulunan yerleşim alanlarını olumsuz yönde etkiliyor” dedi Bandırma Gerçek 29.06.2015 A.Karagöz