Bandırma Bld Meclis Temmuz Toplantısı 2023

BANDIRMA BELEDİYESİ TEMMUZ-2023 MECLİS TOPLANTISI...
BEN KATILDIM...

https://www.youtube.com/channel/UCBjUaEWIyoSCQEmz9xO7wzg
Meclis gündemi,  TEK maddelikti !  

Katılım yarı yarıya düşüktü, meclis üyelerinin devamsızlıklarını bildiklerimiz ( AKP-CHP-MHP-İYİ PARTİ İlçe yönetim ve başkanlarını, meclise gönderdikleri adamların görevlerini bu şekilde ihmal ve suistimal edenleri ihtar-ikaz etmemelerini kınıyorum. Meclis üyenize sahip olamıyorsanız, parti başkanlık ve yönetiminde ne işiniz var ? )  gelmemişti, onlar katılmadılar... ilave maddeler olmuş !

Uyum içinde çalışan meclisimizi, videodan izleyebilirsiniz ! 
Ben, önceki mecliste, 3 komisyona indirilen Ticaret Odasına peşkeş çekilecek Belediye Arazisi ile ilgili, bir gelişme bekliyordum. Komisyonlardan raporlar gelmediği için, gündem tek maddelikti ama ; imar da BELEDİYE HİZMET ALANI diye işli arazinin verilebilmesi için, yine boş durulmamış ve arazinin vasfı İDARİ HİZMET ALANI olarak değiştirilmesi teklifi, meclise geliverdi.

*
Oyun veya plan şu ;

Belediye Hizmet Alanı Ticaret Odası hizmet alanı olamıyordu. Belediye de kendi Hizmet alanını devir veya satış yapamıyordu...Ticaret Odası KAMU KURUMU diye nitelendirilerek (bence T.O Kamu kurumu değildir.) arazinin vasfı da imar da böyle değiştirilip, KAMU KURUMLARINDAN birine devir veya satışı hedeflenmişti. Kimsenin karşı çıkmadığı bu değişiklik var olanların KABUL EDENLER-ETMEYENLER...oylamasıyla kabul edilerek geçti. Plan değişikliği şimdi Balıkesir B.Ş Belediyesine gönderilecek ve oranın onayından sonra değişiklik kesinleştirilecek. Plan yürüyor yani... Esas komisyonlardan gelecek raporlar muvacenesinde de, bu arazinin Ticaret Odasına verilmesi, bilelim ki hala gündemde !
Bendeniz, şimdilik tek başıma da olsa... işbu arazinin, Belediye CHP Meclisinden transfer olan, Ticaret Odası Başkanı Adem YILMAZ a peşkeş çekilmemesi için, yasal haklarımı kullanarak, sonuna kadar karşı çıkmaya devam edeceğim. Haaa bu arada yazılı bilgilenme de isteyeceğim sayın Ticaret Odasından. Ağırlama giderleri, otel giderleri, yeme içme seyahat giderleri ne kadar ve Ticaret Odasının bütçesi ne alemde ? ATO gibi İTO gibi,  lüks hayat sürdürülebilinir mi ?  Belediyemiz ne yapıyor diyorsak, Ticaret Odamız da neler yapıyor ? Onlarda, ilgi alanımızda...
Gündem dışı ve gündemlere ilişkin söz alan meclis üyelerinden, Başkan yardımcısı Ozan ONUR, Bandırma nın İL olma konusunda önde olduğunu belirtti ama yapılacak bir iş-işlem veya eylem önermedi ! Sanırım, bekleyince olur diye düşünüyor. Armut nasılsa pişer ve ağzımıza düşer mi, bilmiyorum.

*
Yine gündemde olmasa da, Limandan yapılan ANGUS ithalatının tahliyesinden doğan KİRLİLİK VE KOKU üzerinde vatandaşların şikayetçi olduklarını söyledi. Kendisi de muzdarip ve şikayet edenmiş !
Başkan Tolga TOSUN da, sosyal medyada üzerlerine haksız çok gelindiğini, oysa Liman işletmeni ÇELEBİ ile görüşmelerin yapıldığını, gemilerin boşaltılmayanların açıkta bekletileceğini falan söyledi. Yahu, halk bilmese de ben, eski bir gemi yükleme boşaltma işlerini yapan biri olarak diyeyim ; Tahliye sırası gelen gemi iskelesine yanaşabilir ancak. Sırası gelmeyenler, açıkta beklerler. Bu açıklama özür ise, özür kabahattan büyük ! Anlatılan hikaye çözüm de değil, tedbir de değil, şikayetlere karşı ÇELEBİYE zorla yaptırılmış bir iş de değil...Belediye hala kendini başka görevsiz ve bu kirlilikten kokudan mesuliyetten uzak gösteriyor ! Oysa 1. Derecede mesulsünüz arkadaş !
Belediyeden edindiğim bilgi doğruysa, TOLGA TOSUN un 4,5 yıllık döneminde ÇELEBİ LİMANINA hiçbir nam adı altında hiç ceza kesilmemiş. Sadece, Dursun MİRZA döneminde nasıl olduysa 1 adet ceza uygulanmış ! Öncelikle Belediye Başkan ve Meclis üyelerinin bilmesi gereken 5393 S.Y dır, orada halk sağlığından sorumlusunuz. Bu sorumluluk, Liman işletmenleriyle oturup çay-kahve içerek giderilemez ! Nitekim giderilemiyor ve Bandırmalılar pis kokudan, kimyasal tozlardan hastalanıp ölüyor ! Gündem dışı konuşulan ( gündeme alınmaması da bir garabettir!) bu temenni ve la-fonten masallarını andıran hikayelerle, Bandırmalıların zehirlenmesi, önlenemez efendim ! 
Daha önceki açıklamalarınız da bu meyandaydı, halkı cahil ve bir şey bilmez, usulden  esasdan anlamaz diye küçük gören, kendinizi... görevlerini yapan kahramanlar gibi görerek, BELEDİYECİLİK olmaz !

GELELİM ASIL GÜNDEM MADDESİNE ! SUNULLAH CADDESİ !

Temmuz Belediye Meclisi, tek madde ile bunu gündem yapmıştı. Maddeden pek bir şey anlayamamıştık (cahiliz ya...) mecliste işin gerçeği su yüzüne çıktı. Neymiş ; Adnan Menderes Meydanından Pazartesi pazarına giren, Pazartesi Pazar meydanına kadar çıkan SUNULLAH CADDESİ var. Sağlı sollu bir esnaf yoğunluğu olan cadde. Bandırmanın eski yerleşiminden kalmış, herkesin bildiği-alışveriş için gezdiği bir cadde. 
Sayın Belediye Başkanımız diyor ki ; Balıkesir merkez de AKP B.Ş Milli Kuvvetler Caddesinde bir dış görünüm çalışması yaptı ve güzel bir cadde oluşturuldu. ( Türkiye de pek çok şehirde, bu uygulamalar var. Bkz Mansur YAVAŞ ın Ankara Beypazarı ilçesine...) Biz de Bandırma da Sunullah Caddesini seçtik. Oradaki esnaf böyle bir olaya hazır, talep de var. Caddenin sağındaki-solundaki tüm binalara estetik için dış cephe mantolama, stil ve tarz uygulanacak. Esnafların tenteleri dükkan önleri bir görünüm kazanacak...Bana, buradaki esnaf ve bina sahipleri ile sözleşme yapmaya yetki verin, yapımı için yetki verin. Belediye bütçesinden orayı, özel bir çarşıya dönüştüreyim ?

CHP 'li, AKP' li, İYİ Partili birer meclis üyesi ( bu gelişmeden daha öncesinden meclis üyelerinin haberi bile yok), Bandırmanın 1. Derecede deprem kuşağında olmasından, söz konusu yerde de çok eski yapılmış binaların bulunduğundan bahisle, önceliğin KENTSEL DÖNÜŞÜME verilmesini istediler. Başkan, Kentsel dönüşüme geçsek, binası için yıkım kararı çıkacak olanları, nerede barındıracağız diyerek buna karşı çıktı.

Yani, önümüz seçim halkın gözünü boyamak için... binaları boyayalım dedi.
Konunun önemli tarafı şuydu... Başkan, sadece o sokaktaki esnafla sözleşme yapmak için kendisine özel yetki istemiyordu, oluşacak projenin yapım yetkisini de istiyordu. Yani yarın planlar ortaya çıkınca, imalat, tadilat, boya, badana, mantolama, tente, ışıklandırma ne işler varsa hepsini tek başına kendisi yaptıracaktı. Yapım yetkisinin, planlar oluştuktan sonra, bütçe ayarlandıktan sonra verilmesi AKP li bir meclis üyesi tarafından istendi. Güya kabul edildi ama madde aynen oylanarak geçtiği için sanırım Başkan tek başına o sokağı, Bandırmalıların paraları ile, kasadan güzelleştirecek. 
Haaaa, yarım başka cadde ve sokaklarda Belediyeden bu hizmeti isterse ne yaparız dedi bir meclis üyesi de, Başkan ; bu ilk deneyimimiz, becerebilecek miyiz bir görelim de ona da sonra bakarız deyiverdi. Öyle ya, ben de esnaf olsam... ben de isterim böyle bedavadan süslenmek !
TEMMUZ Ayında üyelerinin yarısı, tatillerinden denizlerinden feragat edip gelmediği bir toplantı da böyle tamamlandı. Bunun asıl sorumlusu yine partiler, yönetimleri ve partili seçmenlerdir. O devamsızlığı adet edinmiş meclis üyeleri niçin orda ? Çoğu Bandırmalı bile değil. Ya şunun ya bunun adamı diye, cepleri kalın diye halka onları seçtirmişsiniz ama halk ta, partililer de, parti yönetimleri de bunun hesabını o ağalara soramıyor. Kartvizitlerinde BANDIRMA BELEDİYE MECLİS ÜYESİ yazan bu ağaları görünce onlara önünü ilikliyor ! Bu garabetleri aşamazsak, BANDIRMALI olamayız !
AĞUSTOS 2023 Meclisini, 3 Ağustos ta Belediyenin TATLISU KAMPI'nda yapacakmışız. Deniz boyu diye, ikram yemek eğlence diye, o devamsız elit üyeler, gelmeyen basın falan belki gelir. Meclis üyelerinin kendileri gelmese de, MAZARET DİLEKÇELERİ geliyor meclise, birde okunup onaylıyor gelen meclis. Yani gelenler-gelmeyenler fark etmiyor, birisi çalıyorsa birisi oynuyor, diğeri oynuyorsa öteki de çalıyor ! Meclisimizde uyum, fevkaladenin fevkinde yani !

07/07/2023  NOGAYTÜRK