Balıkesir'de 2 Bin Yıllık Mezartaşı Ele Geçirildi.

Türkiye'de Kültür Bakanlığı'nın duyarsızlığı ve ilgisizliği nedeniyle bakanlık  bünyesinde yapılan arkeolojik çalışmalardan daha fazla oranda kaçak kazı yapılarak değerli eserlerin yurt dışına kaçırılmasına neden olunduğu iddia ediliyor. Son olarak Balıkesir'de bir evde mezar steli yakalandı. Stelin nereden çıkarıldığı ise açıklanmadı.

Balıkesir'de bir eve yapılan baskında, piyasa değeri 1 milyon lira olan Roma Dönemi'ne ait mezarların başına dikilen işlemeli taş ele geçirildi. Antik döneme ışık tutacak özellikler ihtiva eden oyma figürlü mezar taşı  tarihi eserin 2 bin yıllık olduğu iddia ediliyor. Anadolu Ajansı Miraç Kaya'nın Arkeoloji Haber de yer alan haberine göre :

Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Muhalefet' suçunun önlenmesine yönelik yapılan araştırmalar sonucunda, bir eve operasyon düzenlendi. Evde yapılan aramada kırmızı örtüyle gizlenmeye çalışılmış, tahmini piyasa değeri 1 milyon TL olan Roma dönemine ait 2 bin yılık mezar steli ele geçirildi. Gözaltına alınan bir şüphelinin emniyetteki sorgusu sürüyor.

25-02-2021/B.V