Aziz Nesin'in Hatıra Eşyaları Burhaniye Kültür Müzesinde

Uzun yıllar Burhaniye Öğretmenler Mahallesi'nde bulunan Orjan sitesinde  yaşayan  yazar Aziz Nesin'in  değerli hatıra eşyaları eşi tarafından Burhaniye Kuvayi Milliye Kültür  Müzesinde sergilenmek üzere bağışlandı. Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil'in girişimleri  sonucunda Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Başkan Yrd.Murat Yazgan ın desteğiyle Aziz Nesin’in eşi Meral Çelen tarafından müzeye kazandırılan eserler ünlü yazarın hayranlarını sevindiren bir haber oldu. 

AZİZ NESİN’İN ANTİKA ESERLERİ BURHANİYE’DE YAŞAYACAK

Aziz Nesin’in evinde kullandığı bazı tarihi eşyalar eşi tarafından Burhaniye Müzesine bağışlandı.
Burhaniye Belediyesine ait Kuvva-i Milliye Müzesi, dünyaca ünlü yazar Aziz Nesin’den kalan  antika eserlere ev sahipliği yapmaya başladı. Nesin’in Burhaniye’de ki evinde bulunan antika eserler eşi Meral Çelen tarafından Burhaniye Kuvva-i Milliye Kültür Müzesine bağışlandı. İçinde 19 yy’a ait barut ölçeğinin de bulunduğu eserler için müzede özel Aziz Nesin sergi vitrini kuruldu.
Uzun yıllar Burhaniye’de yaşayan Aziz Nesin’in eşi Meral Çelen, Nesin’in Orjan sitesinde bulunan evinde bulunan antika eserleri bağışlamak için Burhaniye Kültür Müzesini ziyaret etti. Bağışlanan parçalar içerisinde 19 yy ait barut ölçeği, karabiber değirmeni, minyatür ibrik, vazo ve motifli tepsi gibi antika eserler yer aldı. Burhaniye Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Rukiye Güven’de Meral Çelen’e bir çiçek vererek teşekkür etti.
Aziz Nesin’e ait olan eserleri vitrinde sergilenmeye başlamasıyla beraber müzeyi de gezerek eserler hakkında bilgiler alan Meral Çelen’e kardeşi Zuhal Çelen, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan ve CHP Belediye Meclis Üyesi Tarık Erdil eşlik etti.
Aziz Nesin’e ait eşyaların yaşadığı şehrin müzesinde sergilenecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Meral Çelen, Burhaniye Belediyesine özverilerinden dolayı teşekkür etti. 
Ülke adına büyük bir değerin izlerini Burhaniye’de yaşatacakları için memnuniyet duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Aziz Nesin Burhaniye’de yaşamış önemli bir şahsiyet. Onun evinde bulunan bu nadide tarihi eşyaların müzede sanatseverlerle buluşması da ayrı bir gurur kaynağı. Sayın Nesin için özel olarak yaptığımız vitrinde bu eserler gelecekle buluşacak. Bu vesileyle Aziz Nesin’i bir kere daha anıyor, eşi Sayın Çelen’e de yaptığı bu bağıştan dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

25-02-2021/BURHANİYE BELEDİYESİ BASIN