Atatürk Bandırma'da

Atatürk'ün Bandırma halkına Kurtuluş Savaşı madalyası;
İskele binası.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

İlk kez Bandırma'da

8 . Ekim .1925 - Perşembe Saat : 13:00

Atatürk Ertuğrul yatı ile sabah Mudanya’dan haraket etmiş öğleden sonra Bandırma’ya ulaşmıştır. Henüz inşaat halinde olan eski iskeleden karaya çıkarak sahilde coşku ile kendisini bekleyen Bandırmalılar’la kucaklaşmıştır.

Bandırmalılar’ın yoğun sevgi gösterileri ile karşılanan Atatürk gemiden indikten sonra yaya olarak halkın arasından geçerek istasyonda hazır bulunan trene binmiştir. Trende Heyetleri kabul eden Atatürk daha sonra Balıkesir’e hareket etmiştir.

Atatürk Bandırmalılar’la sohbet ederken şehri’de dikkatlice incelemiştir. Kurtuluş Savaşında 2 yılı aşkın bir süre işgal altında kalan ve yakılan Bandırma’nın hala yangın izlerini taşımasını gördükten sonra Bandırmalılar’a şöyle seslenmiştir. “Milletimiz çalışkandır. Bu fazileti taşıyan Bandırmalılar’ın şehirlerini imar edeceklerinden halen barut ve is kokan bu beldeyi mamur hale getireceklerinden asla şüphe etmiyorum.” demiştir.

08-10-2022/ BANDIRMA

ED.NOT: Resimde Atatürk'ü 8 . Ekim .1925 de iskele merdivenlerinde karşılayan heyete başkanlık eden dönemin Bandırma Belediye Başkanı SERVET ÇIRPAN'dır. Servet Bey 1920 yılında Bandırma işgal günlerinde konağı yunan işgalciler tarafından karargah olarak kullanılması üzerine kenti terketmiş Ankara'ya gitmiştir.