Arabesk Toplum

ARABESK TOPLUM

Bandırma Gerçek Gazetesinde çıkan bir haber için  bazı  kadınlar ve dernekleri sosyal medya üzerinden haberin görselini eleştirerek tepkilerini gösterdiler, Her ne kadar durum rahatsız edici görülsede bu konuyu İki bilim dalını açısından incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

1.)  Epistemoloji ya da bilgi felsefesi, bilginin doğası, kapsamı ve kaynağı ile ilgilenen felsefe dalıdır.

2.) Sosyoloji ya da toplum bilim, toplum ve insanın etkileşimi üzerinde çalışan bir bilim dalıdır.

Neden bu iki bilim dalı diyenlere ise ikisinin de toplum ve toplumsal bilinçleme için çok önemli olduğunu belirtmek isterim.

Yaşadığımız coğrafya; kadim bir uygarlık olmasına karşın, insan bilincinin şekillenmesinde birçok kültürü barındırır ama en çok Ortadoğu ve Arap kültüründen etkilenmiş ve o nedenle dini pragmatizme, kültürel arabesk müziği ve yaşam tarzına, kadının kaç yaşında evlenmesinden, kaç çocuk yapmasına, giyiminden yaşamasına kadar karışır ve  içselleştirmiştir.

Şimdi bu bağlamda asıl konumuza gelelim.  Kapitalist ve emperyalist devletlerin laboratuvarı haline getirilen Arabistan yarımadası ve Ortadoğu ülkeleri hiç bir zaman bağımsız olamadıkları gibi halklarına da özgürlüğü sunamamışlardır ve efendileri neyi emretti ise, ona boyun eğmiş ve kölesi olmuşlardır. Kapitalizm kadın yada erkek bedeni diye ayrıştırma yapar, kadın estetik değerdir diye görsel materyal olarak kullanır. Erkeği ise güç materyali olarak kullanır ve her ikisinin yan yana yada örgütsel anlamda birlikteliğine karşıdır..Estetik olan herşey güzeldir diye onay veren kadınlar güç erkektir diyen düzen karşısında neden aynı tepkileri vermezler?

TV'de Müge Anlı'nın yaptığı programda kadınların nasıl öldürüldüğü yada kadın bedeni üzerinden sapkınlıkları gün boyunca yayınlanırken, en çok reyting ve izlenen program olarak sıralamalarda yerini alıyor.
Neden ; Halk Tv'de Ayşenur Aslan'ın sunduğu ve Türkiye gerçeklerinin anlatıldığı "Medya Mahallesi" programı izlenmez.

Neden ? Evlendirme programlarında, Kadının kendini meta gibi pazarlaması yada elektrik aldı mı, almadı mı meselesi izlenme rekorları kırar ,
Neden ? Tele 1 Tv'de Sedef Kabaş'ın hazırlayıp sunduğu "Halk İçin Halk Adına" ne hikmetse izlenmez.

Neden ? Kadınların pek çoğu, herhangi bir soru karşılığında "Ben bilmem eşim bilir" dediği için Tv'lerde " Ben bilmem eşim bilir" diye program izlenme rekorları kırar.
Neden ? Tuluhan Tekelioğlu'nun sunduğu 'Hayatın Rengi' programı aynı duyarlılıkla izlenmez.

Acun Ilıcalı'nın kanalında her türlü yozlaşma reyting rekorları kırarak izleniyor  hatta adama yurtdışından futbol takımı alabilecek servet kazandırılıyor.
Neden ? Uğur Dündar'ın sunduğu "Demokrasi Arenası" o kadar izlenmez

Türkiye'de olağan hale gelen kadın cinayeti yada tecavüzü için Bandırma özelinde kadın ve örgütleri Cumhuriyet meydanında varlıklarını gösteremiyorlar, 8 Mart Emekçi kadınlar günün de kaç kadın meydandaydı?

En fazla otuz kadın vardı öyle değil mi ? Klavye başında hepiniz, kadının özgürlüğünü savunuyorsunuz ama eylemde ve söylem de yoksunuz.  Nasıl oluyor bu durum birileri kendine izah etmeli. 

Tekrar eleştirilere dönersek,  Gerçek gazetesinin  Bandırma'da TÜİK haberini grafiklerle beraber yapan tek gazetede olduğunu görüyoruz. 

Düşünebiliyormusunuz.

Eleştirilen haberin çıktığı gün yine TÜİK verilerinin yayınlandığı "Gençlerin Dörtte Biri İşsiz" yada "Bandırma'da Sendikal Örgütlenme Deneyimleri ve Emek Konseylerinin Gerekliliği" veya "Tarımsal Üretim Sürmeli , Açlık Krizi Görülebilir." haberleri okunma sayıları çok az oluyorda , görseli eleştirilen "Süt ve Süt Ürünlerinde Artış."  haberi okunma rekorları kırıyor, Neden?..

İşte burada; Epistemoloji ve Sosyoloji devreye giriyor: Yaşam ve düşünce biçimimiz ve şekillendirdiği toplumsal kültür, işsizlik, gençlik, eğitim,açlık, yokluk ve yerel bir çok haberle, kaygıda bulunduğumuz ve içinde yaşadığımız gerçeklerimiz olmasına rağmen salt eleştirdiğimiz ama iç güdüsel olarak desteklediğimiz açlığımız öne çıkıyor. 

Sen izlemiyorsan, anan, kardeşin yada yakın akraban, komşundur izleyen ama mutlak gizli olsa da izliyorsun ki, en çok reyting ve reklam alan kanallar yada gazeteler..Erkek egemen toplum olarak kabul ettiğin düzense, doğrudur.

" O zaman en çok kadınlar, kadının obje olarak kullanıldığını zevkle izleyendir"  demek doğru değil midir.  

Darılmaca yok, sosyoloji böyle bir şey!..

Not : Bandırma Gerçek Gazetesi bazen eleştirilecek haberler yapar, eleştirilecek köşe yazıları da koyar. Hakaretle eleştiri arasındaki çizgi ayırımı ise,. hakaret yozlaştırır, eleştiri ise yön belirleme de kolaylaştırır.

Vesselam /Ozanca

Bandırma : 22.05.2020