Allah Diyaneti Fakirlikle Sınasın

Kovid19 Pandeminde artış gerekçe gösterilerek, restoran, lokanta, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi,  lokaller ve çay bahçeleri gibi küçük esnaf işletmeleri,  alınan karar nedeniyle aniden faaliyetleri durduruldu.

Oysa ki, buralarda günlük yevmiye ile çalışan binlerce insan, nasıl geçinecek diye düşünüldü mü?.. Oradan aldığı yevmiye ile günlük hayatını idame eden insanların çalışmamaları demek, açlığa,yokluğa bilerek davetiye çıkarmak demektir. 

Ayrıca, kapatılacak olan yerlerin sahipleri küçük esnaftırlar, her birinin  başta bankalara olmak üzere borçludurlar. Daha önceden Kovid19 nedeniyle, aniden dükkanları kapatılan bu esnaflar, borçlarını ödeyememişken yeniden ani kapanması durumunda kiralarını, vadeli çek ve senetlerini ödeyemecek duruma getirilip, iflas noktasına gelecektir. Şimdi yapılandırma açıklandı peki kapalı dükkanlarla esnaf nasıl yapılandırma yapacak.

Sosyal Devlet insanları kendi kaderine terk edemez diye düşünürken;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Birçok ülkeyle kıyasladığımızda sağlık için ayırabildiğimiz kaynaklar oldukça sınırlı." diyor.

Demek ki, hükümetin ekonomimiz uçuyor, koşuyor, kaçıyor , Almanya bizi kıskanıyor söylemleri balon çıkmış.

Sağlık Bakanı böyle beyanlar verirken, diğer tarafta  insanlığa ve Türkiye'ye katkıları olmayan ama sekiz bakanlığın bütçesinden çok para ayrılan  Diyanet İşleri Başkanlığı; "Fakirlik Allaha yakın olmaktır" diye fakir halka fetva verirken kendine  15 milyonluk araba satın alabiliyor.  

 

Para olmadığı için  ülke de karantina uygulayamazken, Kovid19 için "Musibetten doğru dersler çıkartarak, tevekkül ile  takdire rıza gösterilmesine ." davet ediyor,

İzmir'de deprem olduğunda, "Deprem bize dünya ve ahiret için uyarıda bulunuyor." demenin dışında bir faydası olmayan,

depremde yeraltından insanları çıkarmasına tanık olduğumuz bir tek deprem köpeğinin verdiği katkı kadar...

 

Din öğretisi dışında (Faizi haramlıktan çıkartıp, sıgarayı haram yapan), İnsanlığa ve Türkiye'ye katkıları olmayan, ancak hazineden sekiz bakanlığın bütçesinden çok para alan  Diyanet bütçesini halka dağıtın. 

Nasıl olsa Allah fakirlikle sınıyor ya, nasıl olsa cennete fakirler gidecek ya!..

Şimdi sınanma sırası  diyanet çalışanlarında imamlarda, vaizlerde..

Maaşı olmayan, sigortasız çalışanların “eve ekmek götüremezse, kirasını  ödeyemezse çocuğuna süt alamazsa" yaşamı, Kovid19'dan daha kötüdür...

Bu insanlar, Kovid19'dan ölmezseniz, açlıktan ölürsünüz seçeneğiyle çaresiz bırakılamaz.

Devlet, Hükümet, Valilik, Kaymakamlık ve Belediyeler bu kayıtlı kayıtsız çalışan tüm insanlara derhal sahip çıkmalı ve insan onuruna uygun maaş bağlanmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı hazineden aldığı payın bir kısmını Kovid 19  Pandemide , ev kirasını ödeyemeyen, evine ekmek götüremeyecek, çocuğuna süt alamayacak işsiz, sigortasız insanlara karşılıksız yardım olarak ödenmelidir ki, zor durumda olan insanların; "Allah Razı Olsun" diye dualarını alabilsin..

Ayrıca restoran, lokanta, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi,  lokaller ve çay bahçeleri gibi küçük esnaf işletmeleri  alınan karar nedeniyle aniden kapatma kararı verilirken,

Mc.Donals, Burger King  gibi  uluslararası küresel sermayenin işletmeleri paket servisi yapabilmek için açık ... Zaten paket servise odaklanmış bu küresel markalara ekstra kıyakla küresel sermayeye destek vermekte neyin nesi. Koronadan kurtulanacaksa tedbir alınacaksa kapatın belli süre istisnasız herkes evine kapansın. Onu kapat bunu kapatma ona yasak buna serbest karmakarışık bir uygulamanın covide de faydası olmayacaktır.

Okullar kapatılırken, topluca ibadetlerin yapıldığı camiler açık. Düşünün maskesi var ama pozitif bu risk değil mi..

Yerel esnaf, ekonomik kriz nedeniyle siftah yapamazken ,kirasını ödeyemezken, rekabet edemeyeceği ulusal ve uluslararası sermeyenin şubelerinin olduğu, topluca insanların ziyaret ettiği AVM'ler açık...

Diğer yandan çelişki ise;  

Gündüz uyuyan, gece sokaklara çıkan virüs mü var ?

65 yaş üstü için, saat 10.00-13.00, 20 yaş altı için 13.00-16.00'da izin verilen saatler arasında virüs öğlen uykusuna mı yatıyor?.

Okullarda bulaşan virüs, camilerde bulaşmıyor mu?

Kır bahçesinde bulaşan virüs, AVM'ler de bulaşmıyor mu?

Restaurantlarda bulaşan virüs, küresel sermayenin sahibi olduğu Mc.Donals, Burgerking'ler de bulaşmıyor mu?

Günlük yevmiye alarak, evini geçindirmeye çalışan garsona bulaşan virüs, ne garipse mağazada, bankada, otobüste bulaşmıyor!..

Vatandaşı  olduğumuz için,bu coğrafya kaderimiz oluyor..  

Ozanca - 18.11.2020