Ali Aydınlıoğlu Müjdeyi Verdi

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali AYDINLIOĞLU İvrindi ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin ilk Maden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili bilgi verdi. AYDINLIOĞLU yaptığı açıklamada; “ Millî Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan çatı protokol niteliğinde olan "Maden Teknolojisi Alanında Meslekî Eğitim İşbirliği Protokolü" kapsamında, hayırsever Nurol Holding Anonim Şirketi arasında protokol imzalandı.Yeni teknolojiyle donatılmış uygulama atölyeleri ve laboratuvarlarda verilen eğitimler ile maden teknolojisi alanı öğrencilerinin yeterliliklerini artırarak daha nitelikli yetiştirilmesini sağlamak, madencilik faaliyetleri içerisinde yer alacak teknik yeterliliğe, bilgi birikimine ve mesleki sertifikasyona sahip işgücünü yetiştirmek amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Nurol Holding A.Ş. arasında protokol imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan ve çatı protokol niteliğinde olan "Maden Teknolojisi Alanında Meslekî Eğitim İşbirliği Protokolü" ile; sektörün ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için, öğrenci, öğretmen ve alanda çalışanların bilgi ve becerilerinin teknik gezi, beceri eğitimi, staj ve kurslar yoluyla artırılması, maden teknolojisi alanında eğitim veren okulların açılması ile bu okulların derslik, atölye ve laboratuvar ihtiyaçlarının karşılanmasına destek verilecek.

Türkiye´nin hedeflediği büyük ekonomik sıçrama için madencilik alanında ihtiyaç olan nitelikli insan kaynağını en doğru ve liyakatli şekilde yetiştirerek sektöre kazandıracak okullarımıza verilen önem ve sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsuru olarak ifade edilen mesleki ve teknik eğitime ilginin artırılması yönünde maden sektöründe yer alan işletmelerden mesleki eğitime katkı sağlamak amacıyla çalışmalar sürdürülecektir.

Protokol kapsamında Balıkesir’in İvrindi ilçesinde hayırsever Nurol Holding tarafından verilecek destek ile madencilik sektörüne teknik donanımlı, yeterli bilgi ve beceriye sahip, uluslararası standartlarda yetişmiş öğrenci mezun eden, kendi enerjisini üreten, sürdürülebilir kaynaklara sahip, insan ve çevre sağlığını koruyan, akıllı bina özellikleri taşıyan Türkiye´de ilk defa maden mesleki ve teknik Anadolu lisesi yaptırılarak Millî Eğitim Bakanlığına hibe edilecek. Ayrıca okulun uygulama atölyeleri ve laboratuvarları son teknolojiye uygun olarak donatılacaktır.

Bu protokolün gerçekleşmesinde emeği geçen başta Nurol Holding olmak üzere Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür eder, İvrindi İlçesi Hemşerilerime hayırlı olmasını temenni ederim. “ dedi.

Bandırma Gerçek\Serhat Ozar