Ahmet Edip Uğur "Milletimizin kararına saygı duyacağız."

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Kadınlar konuşuyor, Başkan dinliyor” programında kadınlarla bir araya geldi. Kadınların sorunlarını dinleyen Başkan Uğur, Büyükşehir’in projeleri hakkında da bilgiler verdi. Balkonuk Center’de düzenlenen toplantıda Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi projelerini ve çalışmalarını sinevizyon gösterimi ile davetlilere anlattı. Program sonunda Başkan Uğur, kadınların sorularına yanıt verdi.

Kadınların çalışkanlığı, cesareti ve merhametinin ülke kalkınması için önemli olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Bir neslin ihya ve inşa olmasında hiç şüphesiz sizlerin emekleri büyüktür. Kadınlarımızın eğitim, sanayi, ticaret ve iş dünyası olmak üzere hayatın her alanında etkin olması gerekmektedir. Sosyal hayatın içerisinde daha katılımcı daha girişimci olmanız için tüm imkânlarımızla mücadele ediyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “ŞEHRİMİZE SOSYAL ALANLAR KAZANDIRIYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir’de kadınların, gençlerin ve çocukların huzur bulacağı alanlar inşa etmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önce çocuklar diyerek çocuk köyü ile ilk yatırımı çocuklar için yaptık. Çocuk köyümüz açılır açılmaz Balıkesir ve çevre illerden yoğun ilgi gördü. 6 ayda 2,5 milyon kişiyi ağırladık. Yine Çay Deresi olarak bilinen şehir merkezinde atıl kalmış alanı bütüncül bir şekilde kurgulayıp prestijli bir alan haline getiriyoruz. Vatandaşlarımızın rahat nefes alacağı ve aileleri ile huzurlu zaman geçireceği alanları inşa ediyoruz. Biz istiyoruz ki komşu illerimizden de hafta içi ve hafta sonu Balıkesir'imize gelsinler. Toplam 240.000 m² alan içerisinde seyir havuzundan, kaykay parkına, mini golf alanından göletine, çocuk oyun alanından alışveriş merkezine tam donanımlı bir rekreasyon alanını şehrimize kazandırıyoruz.”

BALMEK İLE 5 BİN 600 KADINA KURS VERİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin sosyal ve kültüre yaşamına katkı sağlayacak projeleri hakkında bilgiler sunan Başkan Uğur, “Avlu Balıkesir projesi ile fuar ve kongre merkezinden çocuk oyun alanlarına kadar her türlü aktivite yapılmasına imkân sağlayacağız. Sayın Başbakanımızın geçtiğimiz günlerde ilimize yapmış olduğu ziyaretleri esnasında temelini attığımız Çamlık Projesi, Hilal Cami’si ile rekreasyon alanları ile Balıkesir’in simgesi olacak. Balıkesir’i cazibe merkezi haline getirecek projelerden biri de 10Burda AVM. Balıkesir'e yeni bir anlayış ve vizyon getirecek. Proje kapsamında 1500-2000 kişiye istihdam sağlayacağız. Ailelerin birlikte hoşça vakit geçirebileceği, şehrin içindeki yorgunluğu ve stresi atabilecekleri yeni sosyal donatı alanları ile Balıkesir çok daha güzel olacak. İşte BALMEK kurslarımızda il genelinde 5606 hanım kardeşimize kurs veriyoruz. Nakış, seramik, yağlı boya, keçe gibi 19 alanda kurs vermeye devam ediyoruz. Hem meslek edinmelerini sağlıyoruz hem de hayatın içerisinde yer almalarını önemsiyoruz” dedi.

“15 TEMMUZ’DA KAHRAMAN KADINLAR HALK DİRENİŞİ BAŞLATTI”

Kadın çiftçilere yönelik destek çalışma ve projeleri de yapıldığını anımsatan başkan Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yine Büyükşehir Belediyemiz Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız tarafından Tarım İl Müdürlüğümüz ile koordinasyon içinde  ‘Tarlalarda Şenlik Var ‘Projesi kapsamında sahlep, ekinezya, ada çayı, lavanta, kekik türleri başta olmak üzere  222.000 adet  fideyi çoğunluğu bayan çiftçilerimizin olduğu proje ile hibe ederek destekte   bulunduk. Alternatif geçim kaynağı oluşturulmasına katkı sağlamış olduk. Mobil sağlık tırımızla kadın kanserleri, kemik ve göz tarama hizmetimiz mahalle tüm Balıkesirlilere hizmet vermeye devam ediyor. Kadınlarımız bizim için değerlidir. Kadınlarımızın merhametli ve şefkatli ellerinde büyüyen nesiller ile ülkemiz aydınlık yarınlara ulaşacaktır. Bizler, Cenneti anaların ayakları altında sayan bir medeniyetin mensuplarıyız. Vatanımızın müdafaası için Nene Hatun düşman işgaline karşı nasıl halk direnişini başlattıysa 15 Temmuz’da Şerife Boz, Safiye Bayat gibi kahraman kadınlarımız da aynı inanç ve şuurla halk direnişini başlatmıştır. Yıllar geçmesine rağmen vatanımız söz konusu olduğunda kadın-erkek demeden her bir ferdimiz aynı cesaret ve kararlılığı göstermiştir. Şu an bu salonda bulunan tüm kardeşlerim inanıyorum ki söz konusu vatan olduğunda gerisi teferruattır diyecektir.”

KADINLARA 16 NİSAN’DA EVET İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Konuşmasında 16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişikliği için halk oylaması için çağrıda bulunan Başkan Uğur, oylamanın önemine vurgu yaptı. Türkiye’deki istikrarın devamı için Türk milletinin sandık başına gideceğini ifade eden Başkan Uğur, “Hepimizin bildiği gibi Cumhuriyet Tarihinde Hükümetlerin ortalama ömrü 18 ay oldu. Hükümet krizleri, koalisyonlar, uyuşmazlıklar ve çift başlılık bu ülkeye fayda getirmedi. Zaman zaman mevcut yönetim modeli içindeki zayıf noktaları istismar eden vesayet odakları bu ülkeye uzun yıllar patinaj yaptırdılar. Cumhuriyet Tarihimizin önemli liderlerinden olan Turgut Özal, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alpaslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu’ nun her birinin açıklamalarında, özellikle de son dönemlerinde hep Cumhurbaşkanlığı Hükümeti Sistemine benzer bir modeli hedeflemeleri bir tesadüf değil, ülkemizin hızla kalkınması için nelerin gerekli olduğunu çok iyi tahlil etmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Temsiliyetin genişlemesi için, gençlerimiz için, daima güven ve daima istikrar için, vesayete dur demek için, hizmetlerin verimli ve süratli yürütülebilmesi için, bağımsız ve tarafsız yargı için, Güçlü Türkiye için bizler Evet diyoruz” şeklinde konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “HALK OYLAMASINDA MİLLET KAZANACAK”

Tarihin tekerrürden ibaret olduğunu, ancak ibret alınması durumunda tarihin tekerrür etmeyeceğini belirten Başkan Uğur, “Aynı krizlerin, enerji kayıplarının, kaos ortamlarının gelecekte bir daha yaşanmaması için Evet diyoruz. 16 Nisan da sonuç ne olursa olsun milletimizin kararına saygı duyacağız. Ancak İnanıyoruz ki 16 Nisan’daki Halk Oylaması neticesinde Aziz Milletimiz kazanacak, Türkiye kazanacak, ülkemiz süratle kalkınmaya devam edecektir. Bizler inanıyoruz ki sizlerin mücadeleleri ile ülkemiz bu güzel günlere kavuştu. Kadınlarımızın azmi ve cesareti ile yine bu seçimden de başarılı olarak çıkacağımıza inanıyorum. Ülkemizin en zor süreçlerinde kadınlarımız mücadeleleri ile destek oldular. Yine bugün bu istiklal mücadelesinde sizlerin destek olacağınıza inancım tamdır” diye konuştu.

Başkan Uğur konuşması ardından kadınların sorularını alarak yanıtlar verdi. Program sonunda katılımcıların verdiği teşekkür hediyesini kabul eden başkan Uğur, hatıra fotoğrafları çektirdi. 

UĞUR’DAN HANIMELİ PAZARINA ZİYARET

Balkonuk’taki programın ardından Paşaalanında bulunan Karizma Pazar yerinde kurulan hanımeli Pazarı’nı da ziyaret eden Başkan Uğur, burada stant açan kadınlar ile tek tek konuştu. Ziyaretlerinde 16 Nisan’da yapılacak referandumun önemine değinen Başkan Uğur, kadınlardan 16 Nisan’dan istikrarın devamı için Evet oyu kullanmaları çağrısında bulundu. 

BANDIRMA GERÇEK- BALIKESİR BELEDİYESİ