ABD'nin Bandırma Limanındaki Ayıbını Unutması

ÇEVRE KİRLİLİĞİNDE ABD'nin BANDIRMA LİMANINDAKİ AYIBINI UNUTMASI!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, DUYDUK, DUYMADIK DEMEYİN Çevre sorunlarını araştıran "ABD" Amerika Birleşik Devletleri'nin Blacksmith Enstitüsü, Dünyanın en kirli ve zehirli yerlerini açıklamış.

Bilindiği gibi “ ABD” Çok çevrecidir(!), Ama biz korkmamalıymışız çünkü listede Türkiye yokmuş, ilk sırada Arjantinde bulunan, çevresinde onlarca fabrikanın çöp ve kimyasal atıklarını boşalttıkları MATANZA nehri havzası yer alıyormuş.

(Bizim Kuş gölü ve Kuş Cenneti gibi).

2. sırada Ukrayna'daki nükleer felaket bölgesi ÇERNOBİL, 3. sırada ise Rusya'da ağır metallerin işlendiği NORİLSK kenti bulunuyormuş.

Türkiye listede yer almıyormuş, aman da ne güzel, sevsinler, yıllarca ülkemizi ninnilerle uyutan bu ABD'li araştırmacılar, (Bunlara çevre ödülü verilse yeridir)(!) çünkü ABD çevreyi de Türkiyeyi de çok sever ve çok düşünür(!) hatta hiç akıllarından çıkarmazlar.!

Yıllar önce, kış aylarında üşümesinler yakıp ısınsınlar diye, dünyanın hiç bir ülkesine kabul ettiremedikleri, petrol ürünlerinin en son atığı olan ve kanserojen içeren PETROKOK pisliğini göstermelik bir satışla ülkemize pompalayan kendileri olduğundan bu araştırmada Türkiye birinci sırada diyemiyor listede yok diyorlar.

Göstermelik satış diyorum, ABD, o yıllarda bu KANSER yapıcı atıklarını kendi ülkelerine sığdıramadı, Ekolojik dengeleri bozuyordu, Uluslararası kamu oyuna karşı, güya biz talep etmişiz benzetmesiyle tonunu, yerine teslim 6 Dolardan satın almışız gibi gösterip, kendileri tonuna 12 Dolar masraf ederek denizler ötesinden ülkemizin limanlarına getirip torbasız paketsiz açıkta döke saça boşaltmışlardı.

O yıllarda bazı ülkemiz limanlarında olduğu gibi Bandırma limanında da çok büyük çevre kirliliği yaşanmıştı, (günümüzde o kadar olmasa da çevre önlemsiz tozu dumana katarak, benzeri kirlilik (Dökme yük limanı) mızda halen yaşanmaktadır).(BANDIRMA çevre örgütlerine ilanen duyurulur).

O dönemde zamanın çevre Bakanı sayın Rıza AKÇALI'ya da durumu bizzat gösterip anlatarak verdiğimiz mücadele sonucu, PETROKOK'un Bandırma limanına gelmesini önlemiştik, Ancak bu ürün yakıldığında dumanını soluma durumunda olanların KANSERE yakalanma riski daha çok olduğundan, Çevre Bakanlığının ülke bazında ısınma amaçlı kullanılmasını yasaklamasına karşın çimento fabrikalarında yakıt olarak kullanılmasına engel olunamadı. (bu da ayrı bir trajedi, bir iş adamına bu yasak sökmedi).

Neymiş Arjantin'de bir nehir havzası kirlenmiş, bu nedenle dünyanın en kirli yeriymiş, ey Amerikalı sen gel Türkiye'ye, kirlenmemiş, içilebilecek bir havza, bir nehir, ya da bir dere, kısacası bir açık yer üstü suyu bul da beraber içelim ."yer üstü sularının ötesinde yer altı doğal kaynak sularının gizemi devam etmektedir. Geçen yıllarda bir çok firmanın suları sağlıksız ve kirli bulundu, bir değişiklik bir iyileştirme, ya da faaliyetine son verilen bir firmayı duyan, bilen var mı,?."

Eğer çevre kirliliği ile ilgili bu araştırma tarafsız bir kurum tarafından yapılmış olsaydı Türkiye çevre kirliliği konusunda birinciliği kimseye kaptırmazdı, ama ABD yapınca ilk üçe giremedik ve böylelikle ABD'nin de Bandırma limanındaki, IRAK ve SURİYE'de ki çevre ayıpları ortaya çıkmamış oldu, ne kadar yerinde ve güzel bir araştırma değil mi?...... esen kalınız.......

29-09-2022/FİKRET ÇAĞIN