24 Kasım ve Öğretmen

24 KASIM VE ÖĞRETMEN
24 Kasım Öğretmenler Günü demeden, öğretmen yetiştiren kurumları düşünüyor insan. Hani şu 170 yıllık geçmişi olan seçkin kurumları. Devlet kendi sistemini yerleştirirken bu değerli eğitim yuvalarını birer birer kimlerin canı yanacak, kimler üzülecek diye düşünmeden kapattı.Keşke hayırlı bir adım olsaydı, öğrenci ve veliler bu karardan memnun kalsalardı. Eğitimin kalitesi yükselseydi de üzülen; Öğretmen Okulu mezunları olsaydı. Ama olmadı.

O gün, bu gün eğitimin kalitesi düşüyor. Herkes görüyor, herkes biliyor, herkes yaşıyor bu üzüntüyü. Veriler gerçekleri koyuyor ortaya. O okullardan mezun öğretmenlerin canı yanıyor. Veliler mutsuz, öğrenciler alınan kararlar doğrultusunda sürükleniyorlar. Hergün değişen programlarla eğitim öğretim kalitesi kan kaybediyor. Kapatılan okullarda; öğretmenlik mesleğini öğreten dersler vardı. Eğitim Psikolojisi, eğitim metotları, eğitim teşkilat ve idaresi, sosyoloji dersleri staj ve uygulamalarla öğretiliyordu.Pedagojik formasyon kazandırılıyordu öğretmen adaylarına. Bu okullara yazılı sınav ve mülakatlarla girilirdi. Bu okullara talep vardı. Üniversite sınavlarında bu okullardan çıkan öğrenciler en yüksek puanları alanlardı.

Bu başarılardan kimler niçin rahatsız oldu anlaşılır gibi değil. Daha doğrusu adı ve içeriği niye değiştirildi. Bu değişiklikten kimler mutlu oldu? Proje okulu adıyla kadrolaşan okulların başarı oranları ne halde? İmamlar bile çocuklarını İmam Hatip Okulları' na göndermek istemezken. Bu konudaki israr niye? Okullarda devamsızlık %3 büyük sorun . Bu rakam İmam Hatip'lerde%4 de çıkıyor.

Bu bir alarm değil de ne?

Köyde kentte öğretmen olmak ülküsüyle yaşayan gençlerin önü, öğretmen yetiştiren kurumların kapatılıp kurutulmasıyla kesilmiş oldu. En kısa zamanda öğretmen okullarının eski içerik, eğitim ve uygulamalarıyla yaşamımıza girmesini diliyor işini bilerek, severek doğru yöntemler kullanarak yapan meslekdaşlarımın ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ gönülden kutluyorum.
ULVİYE KARA AKCOŞ