19 Mayıs Ruhu

19 MAYIS RUHU 

“Sarışın  bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon ovasına atlayacaktı."

**

”Büyük  Ozan Nazım Hikmet’in dizelerinde ustaca betimlediği “Sarışın Kurt “ un hayalinde ,kafasında  ,kurguladığı Özgürlük ve Bağımsızlık mücadelesi için vakit gelmişti.

Bandırma Vapuru ile SAMSUN’a gidiyordu. Samsun’a giderken O’nun gördüğü manzarai umumiye şudur;Osmanlı Devleti 1.Dünya Savaşından yenik çıkmış,savaş sonrası imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması  ile orduları dağıtılmış,tersanelerine silah ve cephanelerine el konulmuş,önceden yapılan  emperyalist gizli planlar gereği ,ANADOLU paylaşılmış ,vatanın her yeri işgal edilmeye başlanmış,İtilaf Devletleri, güvenliklerini tehdit edecek bir durumun ortaya çıkması halinde herhangi bir stratejik yeri işgal etme hakkına sahip olmuş. Antlaşmanın bu maddesi bahane edilerek İstanbul başta olmak üzere daha sonra SEVR antlaşması İle somutlaşacak paylaşım fiilen gerçekleşmeye başlamış, son olarak da 15 Mayıs 1919 da İZMİR emperyalist planın bir parçası olan ,Yunanistan tarafından işgal edilmişti.

İşte Bandırma Vapuru 16 Mayıs ‘ta  ,Osmanlı ordusu içinde yetişen Ünlü General GAZİ Mustafa Kemal ve 18 ARKADAŞI’nı Samsun’a götürmek üzere öğle saatlerinde demir alıyordu. Birinci emperyalist paylaşım savaşında ÇANAKKALE cephesinde , Anafartalar Kahramanı olan , Kafkas cephesinde, Suriye-Filistin  cephelerinde savaşan bu general ,Kurtuluşu ,Özgürlük ve Bağımsızlığa inanan ANADOLU nun bağrında Kuvayi Milliye ateşlerini yakan  ,ANADOLU nun temiz ruhunda başlayan ihtilali ,Milli bir Şahlanış için Örgütlemeye gidiyordu.

19 Mayıs Ruhu nedir derseniz?

İşte ,bu ruh Emperyalist İşgal Karşısında ,Kurtuluş için Anadolu’yu ayağa kaldıran ,şahlandıran "Özgürlük ve Bağımsızlık Ruhudur" derim. Anadolu'nun paylaşım’ını ve Doğu Anadolu’da iki devlet kurmayı öngören emperyalist "Sevr Antlaşması" paçavrasını yırtan ruhtur 19 Mayıs ruhu, derim.

Bu ruh Sakarya’da ,Dumlupınar’da ,İzmir’de emperyalizmi diz çöktüren ,”İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açtıran ,Yaşa Mustafa Kemal Paşa’nın Özgürlük ve Bağımsızlık" ruhudur derim.

Bu ruh ,saltanat ve hilafeti kaldıran  ,Eşitlik ve Özgürlük, Kadın Erkek eşitliği sağlayan , Çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin  temelini oluşturan ,GAZİ MUSTAFA KEMAL’in ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK RUHU’dur derim.

Bu ruhla ,19 Mayıs Atatürk’ü Anma ,Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun.

Özgürlük ve Bağımsızlık RUHUMUZ hep varolsun.

Av.Namık Havutça/19-05-2020/ CHP 24,25,26. Dönem Balıkesir Milletvekili .