1 Mayıs Emekçilerin Şenlik Günü Değildir

1 MAYIS EMEKÇİLERİN ŞENLİĞİ DEĞİLDİR

Tarih 1 Mayıs 2016 'yı Türkiye'de  işçilerin yenildiği kutlama günlerinden biri  olarak anacak.
Türkiyenin en geniş birliğe sahip sendikaları başkanlar yöneticiler OLİGARŞİ'nin efendileriyle masaya oturdu ve yine geri adım attı.
Taksim'de kutlama olmayacak.
Başka nerde isterseniz kutlayın dediler ve oralarda kutlanacak!
*
Bunun anlamı şu : Siz üretenler bir ülkenin tüm kazanımların  zenginliğini kafa olsun kol olsun emeğiyle  sağlayanlar, kadrolu kadrosuz çalışanlar, ücretliler, maaşlılar köylüler çiftçiler üretimden gelen gücünüzü kullanamazsınız. Kullanmayacaksınız. Sömürülen emeğinizin hakkını aramayacaksınız. Bizim verdiklerimizle yetineceksiniz.  Gereksiz fazla mesailerde - 8 saat yüksek mesaidir- harcadığınız  yaşam haklarınızı  insanca yaşamanız gerekmiyor. Biat edin. Sürünmeye devam edin.
Biz yaşayalım. Tüm ürettiğiniz zenginlikler insanca yaşam alanları olanakları sadece bize ait olmaya devam etsin. Paylaşmayalım. Güç bizde olmaya devam etsin. En iyi eğitimi bizim çocuklarımız alsın, en güzel tatillerde bizler olalım, en sağlıklı biz yaşayalım neden paylaşaım ki?
*
1 Mayıs'a emekçiler üretenler karşı çıkmaz.  Kompradorlar, işçilerin kazançlarından çaldıklarıyla güç sahibi olanlar , bunların verdikleri haraçlarla geçinerek bozuk düzene ses çıkarmayan sahte din bezirganları karşı çıkar . İşçilerin mücadelesini baltalamak için ırkçılık yaparak bölücülükten nemalananlar  karşı çıkar.
1 Mayıs'lar emekçilerin şenlik günü değildir.
Emek örgütleri 1 Mayıs'ta meydanlara dans gösterileri için halay çekmek için horon teperek eğlenmek için değil  çalınan haklarının isyanını dile getirmek,sesini duyurmak  için, haksızlıkları haykırmak için çıkar.
Bölük pörçük edilmiş dayanışma temelleri iğdiş edilmiş , farklı mecralara sürüklenip parçalanmış proleteryanın sesini duyurabileceği tek gün 1 Mayıs'sa o gün susması beklenemez. O gündür içindekiler haykıracağı gün.
*
Proleterya dürüsttür namusludur  yurdunu da sever yurdunda yaşayan tüm insanları kimliğine ırkına mezhebine bakmadan kucaklar tüm emekçi yoldaşlarını. Niye kimden  korksun ki. Emeğini alın terini çalanlar ellerindeki gücü  paylaşmamak için  korkacaklar korksun.  İnsana dünyada cennet  yaşamları vaat eden sosyalizmden komünizmden niye korkulsun.
1 Mayıs 1977’de uluslararası sermayenin tetikçileriyle  kahpece öldürülen işçi kardeşlerinin kanı yerde duruyorsa  hala. Taksim  yasaklanamaz. Güvenlik sorunu Taksim'e mahsus değil ! İstanbul Taksim Meydanı’nda o tarihten beri  toplanma  yapılmıyor.  Yapılsa da  gün gelene kadar adı bayram olmayacak. Bayram kutlama günüdür. Kutlanacak bir şey yok. 
Henüz. 
Ha revizyonistler  işbirlikçiler , ,anarşistler ! kutlasın zararı yok. İşbirlikçiliği kutlasınlar , baharı kutlasınlar  oportünizme övgüler  sevgiler yağdırsınlar.
Dünya dönüyor.

MEHMET LEVENTOĞLU - BANDIRMA 29/04/2016