Cuma, 05 Temmuz 2013 22:37

Üyenin Önüne Konan Eğilim Yoklaması Aslı İtibariyle Nedir?

Öğeyi Oyla
(7 oy)
Aydın Akbal
PEKİ ÜYENİN ÖNÜNE KONAN EĞİLİM YOKLAMASI ASLI İTİBARİYLE NEDİR??...Üyelerin ve örgütü oluşturan bireylerin bilmesi gereken aslında kaba tabirle gaz alınmasını sağlayan bu yöntem nedir biraz açalım isterseniz arkadaşlar....Son yıllarda önümüze konan sanki tercihlerin direk önemi olduğunu düşündüren ancak açık tercihlerin tasnifinin yapılmadığı ve genel merkeze gittiği oylamanın ne olduğunu bir değerlendirelim isterseniz...
En basit tanımlamayla siyaset, toplumu yönetme sanatı ise, partilerde, yönetme erkini elde edebilmeleri için, toplumu etkileme sanatını en iyi şekilde icra etmesi gereken kurumlar olmalı.
Siyasal yaşamda bazı deyimler, kelimeler sıkça kullanılır,birleşme,bütünleşme, işbirliği, eğilim( temayül) gibi.
Her birinin ayrı bir anlamı var, fakat biz eğilim(temayül) üzerinde yoğunlaşalım.
Genellikle siyaset dünyasında kullanım şekli, dört eğilim,eğilim yoklaması,temayül yoklaması gibi olmakla birlikte biraz irdelemekte fayda var.
Seçim dönemlerinde partilerin gündemine gelen aday belirleme yöntemlerinden biri olarak görülen eğilim(temayül)yoklamasının bir aldatmacadan ibaret olduğunu düşünüyorum.
Bu, merkez yoklamasının, kılıf altına alınarak, demokratik bir yöntem olarak takdim edilmesidir ki asla kabulü mümkün olmamalıdır.
12 Eylül sonrası Sn.Turgut Özal tarafından kurulan ANAP’ın, dört eğilimi bir potada eriterek kurulması ve halka hizmet aracı olarak sunulmasının getirdiği acı reçeteler, hala hafızalarda.
Siyasi partiler kitle partisi olarak kurulsa da, ağırlıklı olarak varlığını uzun süreli sürdürebilmesi için sınıfsal bir tabana dayanmalıdır.
Bu gizlenmeye çalışılıp, kitle partisi oldukları iddiası içinde olsalar da, gerçeklerden kaçma ihtimalleri asla olamaz.
Bu tür siyasal akımlar, kısa vadede başarılı olurlar ama sınıfsal tabanlarına olan hizmetlerini tamamlamalarıyla tarihe karışırlar.
Çünkü hizmet, emeğe değil, sermayeye olduğu kısa sürede ortaya çıkmakta, dolayısıyla toplumsal destek kısa sürede taban yapmaktadır.
Fakat, sermaye yeni argümanlarla yola çıkarak, bir şekliyle toplumun desteğini arkasına alma başarısını yine göstermekte ve bu kısır döngü bizim gibi gelişen toplumlarda sürüp gitmektedir.
Partilerin içinde ise, farklı eğilimlerin olması sağlıklı bir yapı olmasına işarettir. Ama bu eğilimler partinin temel politikalarına ters düşünceler içermemelidir.
Eğer bu yoksa, o yapının biat kültürüne dayalı bir yapı olduğunu anlamak hiç de zor olmayıp somut örnek olarak sağ partileri gösterebiliriz.
Partilerde farklı eğilimler genellikle sosyal demokrat partilerde kendini gösterir. Çünkü bu partiler, mümkün mertebe biat kültüründen uzak, sorunlarını ve politikalarını tartışma yöntemiyle belirlemeye çalışan partilerdir.
Sosyal demokrat partilerde diğer partiler gibi belirli bir sınıfsal temele dayanmakla birlikte, emek ağırlıklı, sermaye ve emek uzlaşısını sağlamayı kendine görev kabul eden yapılardır.
Böyle olmakla birlikte, uzun zamandır sosyal demokrat partilerimizin dahi, temayül yoklaması maskesi adı altında merkez yoklaması uygulanmasını, demokrasimiz adına kayıp olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla
Okunma 3702 defa

3 yorum

  • Yorum Linki recep Cumartesi, 13 Temmuz 2013 11:43 yazan recep

    hakikatten kaktüs gibisiniz...

  • Yorum Linki servet balcı Cumartesi, 06 Temmuz 2013 17:53 yazan servet balcı

    üyeler hatta üye olmayanlara yönelik eğilim yoklaması en doğru tercihtir şu anda

  • Yorum Linki hülya saruhan Cumartesi, 06 Temmuz 2013 17:50 yazan hülya saruhan

    doğrusu aydın bey parti üyelerinin bindirilmiş kıtalar olduğunu gözden kaçırıyor keşke üyeler özgür iradeli olsaydı o zaman demokrasi olurdu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.